Brasskärm
Klubbat för:
7 800 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BRASSKÄRM, empirestil 1800-tal, delvis träskuren dekor och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, svart pelare krönt av förgylld träskuren örn, rektangulär skärm med broderi, rund fotplatta godronnerad dekor, sidor med palmetter, tre tassfötter, 186 x 71 cm
PROVENIENS: Stopalo
Smärre slitage, skärm renoverad och omarbetad
656786
2019-09-15