Baljfåtöljer sengustaviansk stil
Klubbat för:
18 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
BALJFÅTÖLJER, fyra stycken, sengustaviansk stil, omkring 1900, två av fanerad och massiv mahogny, två av mahognybetsad björk, förgyllda mässingsbeslag, armlän med klassicerande ansikten och bladhängen, sabelformade ben, främre med tassformade fothylsor, sitthöjd 43 cm
PROVENIENS: Stopalo
Enstaka smärre skador och lagningar, klädslar med skador,
656789
2019-09-15