Baljfåtöljer sengustaviansk stil

Såld för:

18 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

BALJFÅTÖLJER, fyra stycken, sengustaviansk stil, omkring 1900, två av fanerad och massiv mahogny, två av mahognybetsad björk, förgyllda mässingsbeslag, armlän med klassicerande ansikten och bladhängen, sabelformade ben, främre med tassformade fothylsor, sitthöjd 43 cm

PROVENIENS: Stopalo

Enstaka smärre skador och lagningar, klädslar med skador,

656789

2019-09-15