Biblioteksbord från Sofiero slott

Såld för:

15 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

BIBLIOTEKSBORD, Louis XV, träskuren valnöt, dekor av rocailler, höjd 75,5, 127 x 70 cm

PROVENIENS: Gustav VI Adolfs samling, Sofiero slott, Helsingborgs socken, Skåne
Stopalo

LITTERATUR: Margit Fjellman: Gustaf VI Adolf - Närbilder av kungen, Stockholm 1973, avbildat i interiör på Sofiero

Smärre dekorkomplettering, skivan 1800-tal

656793

2019-09-15