Konsolbord och spegel empire Bylander

Klubbat för:

42 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

PEHR GUSTAF BYLANDER (spegelfabrikör och bildhuggare i Göteborg 1804-1852), konsolbord och spegel, göteborgsarbeten i empire, bordet etikettsignerat, träskuren dekor och pastellage, förgyllda med polerat guld och slagmetall samt bemålade, bordet med godronnerad kant, sargen med vinlövsbård, volutformade konsoler, bakstycket med dekor av lyra och vinlövsrankor, skiva av carraramarmnor, portoroimiterad fotplatta, spegeln krönt av skulpterad örn, pelare med växtornamentik, kvicksilverfolierade glas, bordets höjd 81,5, 131 x 55, spegeln 222 x 108, total höjd 303,5 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre dekor- och förgyllningsskador, fotplattan sannolikt något kortad på höjden

656802

2019-09-15