Byrå rokoko J.H. Remmers

Byrå rokoko J.H. Remmers
Byrå rokoko J.H. Remmers
Byrå rokoko J.H. Remmers
Byrå rokoko J.H. Remmers
Byrå rokoko J.H. Remmers
Byrå rokoko J.H. Remmers
Byrå rokoko J.H. Remmers
Byrå rokoko J.H. Remmers
Byrå rokoko J.H. Remmers
Byrå rokoko J.H. Remmers
Byrå rokoko J.H. Remmers
Byrå rokoko J.H. Remmers
Byrå rokoko J.H. Remmers
Byrå rokoko J.H. Remmers
Byrå rokoko J.H. Remmers
Byrå rokoko J.H. Remmers
Byrå rokoko J.H. Remmers
Byrå rokoko J.H. Remmers
Byrå rokoko J.H. Remmers
Byrå rokoko J.H. Remmers

Såld för:

29 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

JOHAN HINDRICH REMMERS (ämbetsmästare i Stockholm 1754-1773/90), byrå, stockholmsarbete i rokoko, dubbelsignerad IHREMRS samt med Stockholms snickarämbetes sigill, fanerad med amarant, rosenträ, sandelträ och valnöt, beslag i mässing, bukig form, inläggningar av friser och fält, parkettläggning, kortsidorna med rombmotiv, skiva av röd kalksten med dubbel kälning, höjd 79, 118 x 58 cm

PROVENIENS: Stopalo

Ställvisa skador och lagningar, del av lambrekäng saknas

656824

2019-09-15