Konsolbord stockholmsarbete i empire

Klubbat för:

12 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

KONSOLBORD, stockholmsarbete i empire, träskuren dekor och pastellage, förgyllt med polerat guld och slagmetall samt bemålat, sargen med dekor av akantusbård och fleuronger, volutformade ben med avslut i form av lejontassar, porfyrimiterad sockel, skiva carraramarmor, höjd 85, 96 x 48 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre slitage, obetydliga lagningar

656836

2019-09-15