Konsolbord stockholmsarbete i empire
Klubbat för:
12 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
KONSOLBORD, stockholmsarbete i empire, träskuren dekor och pastellage, förgyllt med polerat guld och slagmetall samt bemålat, sargen med dekor av akantusbård och fleuronger, volutformade ben med avslut i form av lejontassar, porfyrimiterad sockel, skiva carraramarmor, höjd 85, 96 x 48 cm
PROVENIENS: Stopalo
Smärre slitage, obetydliga lagningar
656836
2019-09-15