Ämbetsmannastol sengustaviansk

Såld för:

13 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

ÄMBETSMANNASTOL, sengustavianskt stockholmsarbete, Ephraim Ståhls art, mahognybetsad björk, kraftigt svängd ryggbricka, svarvade framben med dubbel överkragning, sabelformade bakben, skinnklädsel med tenlikor, sitthöjd 45 cm

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Eva Nordenfelt: Ephraim Ståhl en kunglig stolmakare, Stockholm 2007, sidan 112, 120 & 132 jämför snarlika stolar
Lars Sjöberg: Om stolar kunde tala - Kammarkollegiet 475 år, Stockholm 2014, jämför sidan 48f & 66f

Under 1800-talets första decennium levererade Ephraim Ståhl flera uppsättningar av ämbetsmannastolar till ett flertal institutioner i Stockholm. Stolarna betecknas som "romerska fauteullier" av Ståhl och återfanns vid Generaltullstyrelsen, Kammarkollegium, Krigskollegium och Stockholms stads brandförsäkringskontor. Gemensamt för dessa stolar är, förutom modellen, att samtliga ursprungligen varit mahognybetsade för att efterlikna den dyrbara och exotiska mahognyn som blev på modet under den sengustavianska tiden. Bland stolmakarna var Ephraim Ståhl den mest anlitade och inom såväl hovet som statliga ämbetsverk och institutioner. Flera stora sviter med sittmöbler mörkbetsades för att efterlikna mahogny. Utöver de imitationsmålade stolarna tillverkade Ståhl även möbler i massiv och fanerad mahogny. Dessa beställningsarbeten återfinns oftast bevarade i kungliga miljöer i Sverige.

Smärre slitage, mindre komplettering, skinnet med enstaka skador

656886

2019-09-15