Byråar stockholmsarbeten i empire

Såld för:

50 000 SEK

Utropspris

40 000 SEK

DANIEL SEHFBOM (mästare i Stockholm 1800-1837) tillskrivna, ett par byråar, högklassiga stockholmsarbeten i empire, arkitektonisk form, fanerad med mahogny och inslag av björk, inläggningar av mässingslister, övre lådan med fällbar front och lådinredning, lådbottnar av thuja, fronten med släta pelare med förgyllda krön, samkomponerad front med ymnighetshorn relief, låsen delvis märkta LVL E under krona, nycklar medföljer, höjd 97,5, 110,5 x 59 cm

PROVENIENS: Stopalo

En byrå med spår av sekundära beslag

656892

2019-09-15