Konsolbord sengustavianskt Jonas Frisk

Såld för:

20 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), konsolbord, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor och pastellage, förgyllt med polerat guld och slagmetall, sarg med kymation och dukatsnitt, ben med klot och överkragning, bladhölster, vridna avsmalnande ben, sockel med målad porfyrimitation, skiva av carraramarmor, höjd 78,5, 67,5 x 32 cm

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, Stockholm 1991, sidan 113ff, text om Jonas Frisks verksamhet
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2015, nr 1007, jämför konsolbord signerat J. Frisk

Dekor och förgyllningsskador, retuscher, sockel något nedskuren

656893

2019-09-15