Byrå stockholmsarbete i rokoko

Klubbat för:

26 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, Gustaf Foltjerns art, fanerad med alm, jakaranda, plommon och valnöt, förgyllda beslag i mässing, parkettläggning i fält med friser, nyckelskyltar med rocailler, draghandtag i naturalistisk stil, skiva av kalksten med dubbel kälning, höjd 81, 124 x 55 cm

PROVENIENS: Stopalo

Skador, ej ursprungliga lås, skivan med naturlig sprickbildning

656896

2019-09-15