Byrå stockholmsarbete i rokoko
Klubbat för:
26 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
BYRÅ, stockholmsarbete i rokoko, Gustaf Foltjerns art, fanerad med alm, jakaranda, plommon och valnöt, förgyllda beslag i mässing, parkettläggning i fält med friser, nyckelskyltar med rocailler, draghandtag i naturalistisk stil, skiva av kalksten med dubbel kälning, höjd 81, 124 x 55 cm
PROVENIENS: Stopalo
Skador, ej ursprungliga lås, skivan med naturlig sprickbildning
656896
2019-09-15