Brasskärm nygotik
Klubbat för:
3 600 SEK
Utropspris
4 000 SEK
BRASSKÄRM, nygotik, 1800-tal, massiv och fanerad med björk och svärtad dekor, rak form, med uppsvängt genombrutet krön iform av vimperger, skärm klädd med tapet med allegoriskt motiv, tredelad fot med fotplatta och träskuren dekor, 168 x 67 cm
PROVENIENS: Stopalo
Smärre skador och lagningar, mindre delar av dekor saknas
656898
2019-09-15