Toilettespegel stockholmsarbete i rokoko

Såld för:

11 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

TOILETTESPEGEL, stockholmsarbete rokoko, dekor i papier maché, förgylld med polerat guld och slagmetall, uppsvängt krön med rocaille och ströblommor, ramen med voluter och pikerad botten, fötter i form av voluter och akantusblad, kvicksilverfolierat glas, krönet med otydlig bläckpåskrift, 50 x 35 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre skador, senare bakstycke och stödpinne

656905

2019-09-15