Byrå rokoko Jacob Sjölin

Byrå rokoko Jacob Sjölin
Byrå rokoko Jacob Sjölin
Byrå rokoko Jacob Sjölin
Byrå rokoko Jacob Sjölin
Byrå rokoko Jacob Sjölin
Byrå rokoko Jacob Sjölin
Byrå rokoko Jacob Sjölin
Byrå rokoko Jacob Sjölin
Byrå rokoko Jacob Sjölin
Byrå rokoko Jacob Sjölin
Byrå rokoko Jacob Sjölin
Byrå rokoko Jacob Sjölin
Byrå rokoko Jacob Sjölin
Byrå rokoko Jacob Sjölin
Byrå rokoko Jacob Sjölin
Byrå rokoko Jacob Sjölin

Såld för:

32 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

JACOB SJÖLIN (mästare i Köping och Kungsör 1767-85/88) tillskriven, byrå, rokoko av stockholmskvalitet, fanerad med alm och alrot, beslag av mässing, draghandtag och nyckelskyltar med rocailler och växtornamentik, skinnklädd skrivskiva, inläggningar av fält och friser, höjd 81, 114 x 56 cm

PROVENIENS: Stopalo

Fanérkompletteringar och lagningar, senare lås

656911

2019-09-15