Gustavsberg, majolika
Klubbat för:
4 800 SEK
Utropspris
6 000 SEK
GUSTAVSBERG, 1890-tal, skulptur/vas, majolika, s k mossmajolika i "Palissy"-stil, riklig mossliknande dekor med fågel och växter, stämpelmärkt GUSTAVSBERG, höjd 24 cm, diameter 41 cm
PROVENIENS: Stopalo
Smärre krackelyr och smärre nagg, bränningsspricka under fatet
656919
2019-09-15