Gustavsberg, majolika

Gustavsberg, majolika
Gustavsberg, majolika
Gustavsberg, majolika
Gustavsberg, majolika
Gustavsberg, majolika
Gustavsberg, majolika
Gustavsberg, majolika
Gustavsberg, majolika
Gustavsberg, majolika
Gustavsberg, majolika
Gustavsberg, majolika
Gustavsberg, majolika
Gustavsberg, majolika
Gustavsberg, majolika

Klubbat för:

4 800 SEK

Utropspris

6 000 SEK

GUSTAVSBERG, 1890-tal, skulptur/vas, majolika, s k mossmajolika i "Palissy"-stil, riklig mossliknande dekor med fågel och växter, stämpelmärkt GUSTAVSBERG, höjd 24 cm, diameter 41 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre krackelyr och smärre nagg, bränningsspricka under fatet

656919

2019-09-15