Konsolbord & spegel sengustavianska Jonas Frisk

Klubbat för:

46 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

JONAS FRISK (spegelfabrikör i Stockholm 1805-1824), konsolbord och spegel, sengustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor och pastellage, förgyllda med polerat guld och slagmetall samt mörkpatinerad dekor, konsolbordets sarg med växtornamentik och dukatsnitt, fyra ben med överkragning, bladhölster, à la greque, avsmalnande ben med spiralvriden dekor, marmorerad sockel, skiva av grå-vitspräcklig marmor, höjd 80,125 x 58,5 cm, spegel med dekor delvis träskuren och pastellage, förgylld med polerat guld och slagmetall, överdel med lunettformad dekor av svan, festonger, vitmålad botten och äggstavsdekor, ram med hjärtformad dekor, underdel med dekor av palmetter och hermer, kvicksilverfolierade glas, bakstycke sannolikt original, höjd 212 x 88 cm

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Karl Johan - Konst, inredningar och teknik i empirens Sverige, Stockholm 1991, sidan 113ff, sidan 123, jämför snarlika konsolbord av Frisk

Dekorskador, slitage och torrsprickor

656922

2019-09-15