Torchèrer tillskrivna Pehr Ljung

Klubbat för:

36 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

PEHR LJUNG (ornamentsbildhuggare i Stockholm 1743-1819, kunglig hovbildhuggare 1788) tillskrivna, ett par torchèrer, sengustavianska stockholmsarbeten, träskuren dekor, förgyllda med polerat guld och bronspatinering, tripodsocklar med marmorimitation, akantushölstrade tassfötter, dekor av kymation och lagerblad, spiralvriden pelare krönt av klot, godronnerad platta, höjd 170,5 cm

Jämför två par gueridoner, i Nationalmuseums samlingar, tillskrivna Pehr Ljung, inventarienummer NMK 4/1916 & NMK 5/1916

PROVENIENS: Stopalo

Smärre lagningar, mindre dekorförlust, klotfötter ej ursprungliga

656934

2019-09-15