Konsolbord med porfyrskiva

Konsolbord med porfyrskiva
Konsolbord med porfyrskiva
Konsolbord med porfyrskiva
Konsolbord med porfyrskiva
Konsolbord med porfyrskiva
Konsolbord med porfyrskiva
Konsolbord med porfyrskiva
Konsolbord med porfyrskiva
Konsolbord med porfyrskiva
Konsolbord med porfyrskiva
Konsolbord med porfyrskiva
Konsolbord med porfyrskiva
Konsolbord med porfyrskiva
Konsolbord med porfyrskiva
Konsolbord med porfyrskiva
Konsolbord med porfyrskiva

Såld för:

Osåld

Utropspris

25 000 SEK

KONSOLBORD, gustavianskt, möjligen Åbo, träskuren dekor, bemålat och förgyllt, skiva av Blybergsporfyr från Elfdals Porphyrverk med ristat mått på undersidan 37 20, sargen med ornamentik och pärlstav, hörnfleuroner, benen med bladhölstrade överkragningar, avsmalnande kannelerade ben, fotkryss med urna och flammande facklor, höjd 79, 96 x 52 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre dekorskador, något omarbetat, skivan ej ursprungligen tillhörande

656936

2019-09-15