Kabinettskåp barock

Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock
Kabinettskåp barock

Såld för:

46 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

KABINETTSKÅP, barock, 1700-tal, mellaneuropa, fanerad i svärtat lövträ, dekor av delvis förgyllda och svärtade hopplister, mässingsbeslag, rak form, överdel med låda, rektangulärt dörrpar och krönande skrin, inredning bestående av nio lådor, klädda i turkiskt papper, målade bibliska framställningar, förgyllda ornament samt centralmotiv med arkitektonisk uppbyggnad av korintiska pilastrar, senare underrede av spiralsvarvade ben, nyckel medföljer, höjd exklusive underrede 88 cm, bredd 77 cm, djup 41 cm

PROVENIENS: Stopalo

Renoverat och kompletterat, skador, torrsprickor, smärre maskskador

656942

2019-09-15