Figurgrupp porslin Berlin

Figurgrupp porslin Berlin
Figurgrupp porslin Berlin
Figurgrupp porslin Berlin
Figurgrupp porslin Berlin
Figurgrupp porslin Berlin
Figurgrupp porslin Berlin
Figurgrupp porslin Berlin
Figurgrupp porslin Berlin
Figurgrupp porslin Berlin
Figurgrupp porslin Berlin
Figurgrupp porslin Berlin
Figurgrupp porslin Berlin

Såld för:

4 200 SEK

Utropspris

3 000 SEK

KUNGLIGA PORSLINSFABRIKEN I BERLIN, figurin, omkring 1763-1780, porslin, allegorisk scen, handmålad och förgylld polykrom dekor, höjd ca 36 cm

PROVENIENS: Stopalo

Kvinnans arm och mannens ena ben lagade, nagg, smuts, invändiga sprickor

656957

2019-09-15