Biskvifigur
Klubbat för:
6 800 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SEVRES, Frankrike, figurin föreställande Drottning Marie Antoinette av Frankrike (1755-1793), tillverkad 1858-59, bysten av biskviporslin, sockeln av porslin bemålad i guld och koboltblått, stämplad N59 (dekoren applicerad 1859) och ristad samt stämplad S.58 (gjuten 1858), höjd ca 31 cm
PROVENIENS: Stopalo
Bränningssprickor, smärre slitage
656959
2019-09-15