Biskvifigur

Biskvifigur
Biskvifigur
Biskvifigur
Biskvifigur
Biskvifigur
Biskvifigur
Biskvifigur
Biskvifigur
Biskvifigur
Biskvifigur

Såld för:

6 800 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SEVRES, Frankrike, figurin föreställande Drottning Marie Antoinette av Frankrike (1755-1793), tillverkad 1858-59, bysten av biskviporslin, sockeln av porslin bemålad i guld och koboltblått, stämplad N59 (dekoren applicerad 1859) och ristad samt stämplad S.58 (gjuten 1858), höjd ca 31 cm

PROVENIENS: Stopalo

Bränningssprickor, smärre slitage

656959

2019-09-15