Akvareller 1700-talets andra hälft Stegeborg

Såld för:

24 000 SEK

Utropspris

8 000 SEK

SVENSK KONSTNÄR (1700-talets andra hälft): ett par landskapsmotiv från Stegeborgs slottsruin med Skällviks kyrka och klockstapel, Östergötlands län, samt landskapsmotiv med delar av ruinen i förgrunden, akvareller, vardera 27 x 42,5 cm, monterade i gustavianska ramar med träskuren pärlstav, svärtade och bronserade

PROVENIENS: Stopalo

Akvarellerna upplimmade på papper, smärre fuktfläckar

656974

2019-09-15