Spegel sengustaviansk

Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk
Spegel sengustaviansk

Såld för:

8 200 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgylld och bronserad, överstycke med infällt och fasetterat spegelglas med dekor av Vasakärve, flankerade med växtornamentik, understycke med infällt fasetterat spegelglas med dekor av rosett och bladslingor, ram med dekor av bandstav, kvicksilverfolierade glas, nedre glaset med fasettslipning, sannolikt originalbakstycke, 151 x 71 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre skador, retuscher

656985

2019-09-15