Spegel sengustaviansk
Klubbat för:
8 200 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SPEGEL, sengustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgylld och bronserad, överstycke med infällt och fasetterat spegelglas med dekor av Vasakärve, flankerade med växtornamentik, understycke med infällt fasetterat spegelglas med dekor av rosett och bladslingor, ram med dekor av bandstav, kvicksilverfolierade glas, nedre glaset med fasettslipning, sannolikt originalbakstycke, 151 x 71 cm
PROVENIENS: Stopalo
Smärre skador, retuscher
656985
2019-09-15