Postament porfyrimitation
Klubbat för:
14 000 SEK
Utropspris
3 000 SEK
POSTAMENT, ett par, 1900-tal, trä och gjutna lister, bemålade med porfyrimitation, förgyllda lister, höjd 107, 45,5 x 45,5 cm
PROVENIENS: Stopalo
LITTERATUR: Lars & Ursula Sjöberg: Det svenska rummet, Stockholm 1996, sidan 106f, jämför postament i Salongen på Almare-Stäket
Smärre slitage, dekorskador
656987
2019-09-15