Postament porfyrimitation

Postament porfyrimitation
Postament porfyrimitation
Postament porfyrimitation
Postament porfyrimitation
Postament porfyrimitation
Postament porfyrimitation
Postament porfyrimitation
Postament porfyrimitation
Postament porfyrimitation
Postament porfyrimitation

Såld för:

14 000 SEK

Utropspris

3 000 SEK

POSTAMENT, ett par, 1900-tal, trä och gjutna lister, bemålade med porfyrimitation, förgyllda lister, höjd 107, 45,5 x 45,5 cm

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Lars & Ursula Sjöberg: Det svenska rummet, Stockholm 1996, sidan 106f, jämför postament i Salongen på Almare-Stäket

Smärre slitage, dekorskador

656987

2019-09-15