Isaac Grünewald Kocken

Isaac Grünewald Kocken
Isaac Grünewald Kocken
Isaac Grünewald Kocken
Isaac Grünewald Kocken
Isaac Grünewald Kocken
Isaac Grünewald Kocken
Isaac Grünewald Kocken
Isaac Grünewald Kocken

Såld för:

46 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

ISAAC GRÜNEWALD(1889-1946): "Kocken", signerad Grünewald, akvarell på papper, 29x21 cm.

Skiss till ett nyårskort för Axel Eliassons Konstförlag (AE).

PROVENIENS: Gåva av Bengt och Bertil Rapp till källarmästare Tore Wretman

"Bengt och Bertil Rapp önska att till källarmästaren på Restaurant Riche TORE WRETMAN såsom ett uttryck för vår tacksamma uppskattning av ojämförliga gastronomiska upplaevelser få överlämna denna skiss till ett julkort, på begäran av Axel Eliasson utförd av Isaac Grünewald."

657020

2019-09-29