Antoni Tàpies, Collage in black

Såld för:

6 200 SEK

Utropspris

1 500 SEK

ANTONI TAPIES (Spanien, 1923-2012): Collage in black/Collage en negro, litografi och collage, signerad Tàpies och numrerad 36/40, S. 50x35 cm, ur poesiboken El pa a la barca/The Bread in the boat

PROVENIENS: Galerie Bleu, Stockholm
Tore Wretman

LITTERATUR: Galfetti 49

Bakgrundspapperet vågigt upptill och nedtill, smärre fuktfläckar, gulnat. Litografin fäst på bakgrundspapperet i övre kant.

657022

2019-09-29