Roger Mühl, Kustlandskap

Roger Mühl, Kustlandskap
Roger Mühl, Kustlandskap
Roger Mühl, Kustlandskap
Roger Mühl, Kustlandskap
Roger Mühl, Kustlandskap
Roger Mühl, Kustlandskap
Roger Mühl, Kustlandskap
Roger Mühl, Kustlandskap
Roger Mühl, Kustlandskap
Roger Mühl, Kustlandskap
Roger Mühl, Kustlandskap
Roger Mühl, Kustlandskap

Såld för:

27 000 SEK

Utropspris

30 000 SEK

ROGER MÜHL (Frankrike 1929-2008): Landskap, signerad Mühl, olja på duk, 59x65 cm

PROVENIENS: Tore Wretman

Roger Mühl är mest känd för sina soliga landskap från södra Frankrike.

Han föddes i Strasbourg och visste mycket tidigt att han skulle bli konstnär. Mühl studerade vid École Supérieure des Arts Décoratifs i Strasbourg fram till 1952. Han hade sin första utställning 1960 på "Galerie de Paris". Mühl tillbringade en stor del av sitt liv i Provence där han fascinerades av ljuset - "Ljuset är min passion". Han hade en stor internationell karriär med utställningar i London, Paris, Genève, Tokyo och New York.

Mühl dog den 4 april 2008 i Mougins, Frankrike.

657031

2019-09-29