Roger Mühl, Kustlandskap
Klubbat för:
27 000 SEK
Utropspris
30 000 SEK
ROGER MÜHL (Frankrike 1929-2008): Landskap, signerad Mühl, olja på duk, 59x65 cm
PROVENIENS: Tore Wretman
Roger Mühl är mest känd för sina soliga landskap från södra Frankrike.
Han föddes i Strasbourg och visste mycket tidigt att han skulle bli konstnär. Mühl studerade vid École Supérieure des Arts Décoratifs i Strasbourg fram till 1952. Han hade sin första utställning 1960 på "Galerie de Paris". Mühl tillbringade en stor del av sitt liv i Provence där han fascinerades av ljuset - "Ljuset är min passion". Han hade en stor internationell karriär med utställningar i London, Paris, Genève, Tokyo och New York.
Mühl dog den 4 april 2008 i Mougins, Frankrike.
657031
2019-09-29