Ampel empirestil
Klubbat för:
22 000 SEK
Utropspris
15 000 SEK
AMPEL, empirestil, 1900-talets början, sannolikt Gusums Bruk, för 12 ljus, stomme av förgylld brons, genombrutet krön med dekor av palmetter, ljusring med klassicerande huvuden krönta av ljuspipor i form av korgar, utsvängda ljusarmar, skål av slipat glas med avslutande pinjekotte, höjd 80, diameter 77 cm
PROVENIENS: Stopalo
LITTERATUR: Gusums Bruk, mässingsprodukter 1881-1925, Stiftelsen Gusums Bruksmuseum, 2019, sidan 100, jämför ampel tillverkad 1898-1919
Smärre slitage, borrad för el
657035
2019-09-15