Joan Miró, L´Oiseau de nuit

Joan Miró, L´Oiseau de nuit
Joan Miró, L´Oiseau de nuit
Joan Miró, L´Oiseau de nuit
Joan Miró, L´Oiseau de nuit
Joan Miró, L´Oiseau de nuit
Joan Miró, L´Oiseau de nuit
Joan Miró, L´Oiseau de nuit
Joan Miró, L´Oiseau de nuit
Joan Miró, L´Oiseau de nuit
Joan Miró, L´Oiseau de nuit

Såld för:

74 000 SEK

Utropspris

50 000 SEK

JOAN MIRÓ (Spanien, 1893-1983): L´Oiseau de nuit (L´oiseau s´envole), akvatint i färger, Rives, 1962, signerad Miró och numrerad 25/50, 55,5x76,5 cm, Maeght éditeur, Paris.

PROVENIENS: Galerie Pierre, Stockholm,
Tore Wretman

LITTERATUR: Dupin 336

En 7 cm lång rispa i papperet i övre delen, gulnat papper, smärre fuktfläckar, missfärgningar i papperet efter passepartout, fäst med papperstejp i övre vänstra och högra hörnen

657044

2019-09-29