Spegel, stockholmsarbete i rokoko
Klubbat för:
14 000 SEK
Utropspris
10 000 SEK
SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, dekor i papier maché, förgyllning med polerat guld och slagmetall, dekor av mussla, rocailler och räfflad botten, fasetterade och kvicksilverfolierade glas, sannolikt originalbakstycke, 142 x 68 cm
PROVENIENS: Stopalo
Mindre dekorkompletteringar och skador, nedre glaset med mindre glasskada i hörn
657067
2019-09-15