Spegel, stockholmsarbete i rokoko

Klubbat för:

14 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

SPEGEL, stockholmsarbete i rokoko, dekor i papier maché, förgyllning med polerat guld och slagmetall, dekor av mussla, rocailler och räfflad botten, fasetterade och kvicksilverfolierade glas, sannolikt originalbakstycke, 142 x 68 cm

PROVENIENS: Stopalo

Mindre dekorkompletteringar och skador, nedre glaset med mindre glasskada i hörn

657067

2019-09-15