Marc Chagall, La Gourmandise, etsning
Klubbat för:
12 500 SEK
Utropspris
4 000 SEK
MARC CHAGALL (Ryssland/Frankrike, 1887-1985): Sobakevich´s feast (from Les ames mortes by Nikolai Gogol), etsning, 1948, Arches, signerad i blyerts Marc Chagall, bild 21,3x27,5 cm
PROVENIENS: Tore Wretman
LITTERATUR: Tore Wretman, Mat & Minnen, Bra Böcker 1987, avbildad helsida sidan 147
Missfärgningar i pappret efter passepartout, vågigt papper, något gulnat
657068
2019-09-29