Marc Chagall, La Gourmandise, etsning

Såld för:

12 500 SEK

Utropspris

4 000 SEK

MARC CHAGALL (Ryssland/Frankrike, 1887-1985): Sobakevich´s feast (from Les ames mortes by Nikolai Gogol), etsning, 1948, Arches, signerad i blyerts Marc Chagall, bild 21,3x27,5 cm

PROVENIENS: Tore Wretman

LITTERATUR: Tore Wretman, Mat & Minnen, Bra Böcker 1987, avbildad helsida sidan 147

Missfärgningar i pappret efter passepartout, vågigt papper, något gulnat

657068

2019-09-29