Pablo Picasso, Le Déjeuner sur l´Herbe

Klubbat för:

28 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

PABLO PICASSO (Spanien, 1881-1973): Le Déjeuner sur l´Herbe, litografi, 27 janvier 1962, signerad i blyerts Picasso, blad 27,4x36,9 cm.

Skrift medföljer: Pablo Picasso, Les Déjeuners, texte de Douglas Cooper, Editions Cercle d´Art, Paris 1962, numrerad exemplar 103/150 (Listes des livres comportant des gravures ou des lithographies, Bloch: 113)

PROVENIENS: Tore Wretman

LITTERATUR: Bloch 1024

Smärre gulnat papper, missfärgningar i papperet efter passe-partouten, obetydliga fläckar, fäst med papperstejp i övre vänstra och högra hörnet

657073

2019-09-29