Kandelabrar Louis-Philippe
Klubbat för:
27 000 SEK
8 000 SEK
KANDELABRAR, ett par, Louis-Philippe, Frankrike, för vardera fyra ljus, parställda, matterad och polerad brännförgylld brons, fyrkantig sockel, postament med dekor av växtornamentik, krönta av stående kvinna respektive man klädda i historiserande dräkter bärande kandelaber, lösa manschetter, mitten med lös flamma, höjd 62 cm
PROVENIENS: Stopalo
Smärre ställvis slitage, ljusarmar något stukade
657074
2019-09-15