Kandelabrar porfyr

Kandelabrar porfyr
Kandelabrar porfyr
Kandelabrar porfyr
Kandelabrar porfyr
Kandelabrar porfyr
Kandelabrar porfyr
Kandelabrar porfyr
Kandelabrar porfyr
Kandelabrar porfyr
Kandelabrar porfyr
Kandelabrar porfyr
Kandelabrar porfyr
Kandelabrar porfyr
Kandelabrar porfyr
Kandelabrar porfyr
Kandelabrar porfyr

Klubbat för:

44 000 SEK

Utropspris

15 000 SEK

KANDELABRAR, ett par, Louis XVI-stil, 1800-tal, för vardera tre ljus, parställda, Blybergsporfyr monterad med förgylld och patinerad brons, runt postament på fyrkantig sockel, krönt av karyatider bärande kandelabrar, dekor av bockhuvuden, ljusarmar med växtornamentik, höjd 73,5 cm

PROVENIENS: Bukowskis, Internationella, hösten 1997, nr 571
Stopalo

Smärre nagg, slitage, ställvisa lagningar på montering, ljusarmar något stukade

657082

2019-09-15