Porfyrskiva från Elfdahls Porphyrverk

Klubbat för:

48 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

PORFYRSKIVA, 1800-talets första kvartal, Blybergsporfyr från Elfdahls Porphyrverk, unddersidan med ristad måttangivelse i tum 48 25, medföljer bambuimiterat underrrede av järn, skivans mått 2,5 x 118,5 x 42, höjd med underrede 60 cm

PROVENIENS: Stopalo

Obetydliga nagg

657108

2019-09-15