Bordspendyl empire

Bordspendyl empire
Bordspendyl empire
Bordspendyl empire
Bordspendyl empire
Bordspendyl empire
Bordspendyl empire
Bordspendyl empire
Bordspendyl empire
Bordspendyl empire
Bordspendyl empire

Såld för:

20 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

BORDSPENDYL, parisarbete i empire, matterad och polerad brännförgylld brons, sockel med dekor av lagerkransar, centralt motiv av bevingade drakar som dricker ur en fontän, urhus med groteskansikten som vattenkastare, krönt av Ceres sittande med attribut i form av kärvar, kärra och spade, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 44,5 cm

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Tardy: French Clocks, del II, Paris 1981, sidan 304, jämför närmast identiskt fodral

Slitage, smärre emaljskador och lagning, två fötter saknas

657112

2019-09-15