Skrivpulpet sengustaviansk
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
20 000 SEK
SKRIVPULPET, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerad med mahogny, beslag av mässing, uppsats med fyra lådor, snedställd skrivklaff klädd med skinn, inredning av fack bemålad i engelskt rött, utdragbart nedre etage med lådinredning och skinnklädd skiva, lådor med centrallås, avsmalnande ben, nycklar medföljer, höjd 144, 111 x 73,5 cm
PROVENIENS: Stopalo
Beslagskompletteringar, mindre lister saknas
657146
2019-09-15