Besticksschatull 1800-talets första hälft

Såld för:

7 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

BESTICKSSCHATULL, 36 delar snarlika, silver, modell franska liljan, stämplade Johan Petter Grönwall och Adolf Zethelius, Stockholm 1826-1829, omfattar 12 gafflar, 12 knivar, 12 skedar, samtida monogramstämpel CT, i skinnklätt schatull, höjd 10,5, 30 x 24 cm

PROVENIENS: Stopalo

Knivar med senare rostfria blad, schatullet med slitage

657156

2019-09-15