Besticksschatull 1800-talets första hälft
Klubbat för:
7 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
BESTICKSSCHATULL, 36 delar snarlika, silver, modell franska liljan, stämplade Johan Petter Grönwall och Adolf Zethelius, Stockholm 1826-1829, omfattar 12 gafflar, 12 knivar, 12 skedar, samtida monogramstämpel CT, i skinnklätt schatull, höjd 10,5, 30 x 24 cm
PROVENIENS: Stopalo
Knivar med senare rostfria blad, schatullet med slitage
657156
2019-09-15