Tebord senbarock

Tebord senbarock
Tebord senbarock
Tebord senbarock
Tebord senbarock
Tebord senbarock
Tebord senbarock
Tebord senbarock
Tebord senbarock
Tebord senbarock
Tebord senbarock

Klubbat för:

14 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

TEBORD, senbarock, konturerad skiva med målat motiv av drottning Tomyris med Cyrus avhuggna huvud, tredelad pelarfot, höjd 75, 110 x 79 cm
Förlagan till motivet är utförd av P.P. Rubens, 1622-1623, originalet finns i The Museum of Fine Arts, Boston

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Bengt Nyström, red.: Svenska möbler under femhundra år, Stockholm 2008, sidan 76, jämför tebord

Smärre skador och retuscher, foten sannolikt 1800-tal

657158

2019-09-15