Brickbord gustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
23 000 SEK
Utropspris
20 000 SEK
BRICKBORD, gustavianskt stockholmsarbete, fanerat med amarant, färgad björk, ebenholz och lönn, inläggningar av gallerverk med fleuronger, snedställda hörn med illusoriska kannelyrer, benen med bladhängen och friser, fotkryss, avslutande mässingshylsor, lackerad bricka av plåt med klassicerande motiv av vagn i molnskyar och växtornamentik, höjd 72, 73 x 54 cm
PROVENIENS: Stopalo
Ett ben med kompletterad fothylsa, bricka med färgbortfall
657165
2019-09-15