Brickbord gustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

23 000 SEK

Utropspris

20 000 SEK

BRICKBORD, gustavianskt stockholmsarbete, fanerat med amarant, färgad björk, ebenholz och lönn, inläggningar av gallerverk med fleuronger, snedställda hörn med illusoriska kannelyrer, benen med bladhängen och friser, fotkryss, avslutande mässingshylsor, lackerad bricka av plåt med klassicerande motiv av vagn i molnskyar och växtornamentik, höjd 72, 73 x 54 cm

PROVENIENS: Stopalo

Ett ben med kompletterad fothylsa, bricka med färgbortfall

657165

2019-09-15