Rörstrand piedestal med ytterfoder

Klubbat för:

11 500 SEK

Utropspris

5 000 SEK

RÖRSTRAND, piedestal med ytterfoder, omkring 1900, flintgods, kolonnformad piedestal med dekor av bockhuvuden och festonger, vit glasyr, krukan stämplad Rörstrand, piedestalens höjd 90 cm, krukans höjd 29 och diameter 35 cm, total höjd 119 cm

PROVENIENS: Stopalo

Krackelyr, krukans fotring med några smärre sprickor

657166

2019-09-15