Oljemålning tillskriven Anders Hultgren

Klubbat för:

13 500 SEK

Utropspris

12 000 SEK

ANDERS HULTGREN (1763-1840) tillskriven: Änglar i fyrspann påväg mot pärleporten, olja på duk, 84 x 104,5 cm, samtida förgylld ram i empire

PROVENIENS: Stopalo

Hultgren blev 1780 s.k. styckmästare (dekorativ tavelmålare) i Stockholms målarämbete. 1783-1791 studerade han vid Konstakademien, där han ansågs vara en av de stora begåvningarna. Hans stora tid kom i 1800-talets början. För prins Fredrik Adolf, Gustav III:s bror, utförde Hultgren 1802 i Tullgarns slott en rad dekorativa arbeten i sengustaviansk stil. I likhet med sin vän Fredrik Westin uppvaktade han på 1810-talet den nyvalde kronprins Karl Johan med allegoriska kompositioner i nyantik stil.

Uppfodrad, retuscher

657168

2019-09-15