Salongsbord gustavianskt

Salongsbord gustavianskt
Salongsbord gustavianskt
Salongsbord gustavianskt
Salongsbord gustavianskt
Salongsbord gustavianskt
Salongsbord gustavianskt
Salongsbord gustavianskt
Salongsbord gustavianskt
Salongsbord gustavianskt
Salongsbord gustavianskt

Klubbat för:

25 000 SEK

Utropspris

25 000 SEK

SALONGSBORD, högklassigt gustavianskt stockholmsarbete, fanerat med amarant, citron, ebenholz, lönn och mahogny, inläggningar av friser och fält, infälld skiva av Blybergsporfyr från Elfdahls Porphyrverk, undersidan med ristad tumangivelse 23 12, avsmalnande ben med fothylsor med hjultrissor i mässing, höjd 75, 72 x 45, porfyrskivan 57 x 30 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre slitage, spår av fotkryss, skivan sannolikt ej ursprunglig, ett hörn med lagning

657170

2019-09-15