Bordspendyl Louis-Philippe

Bordspendyl Louis-Philippe
Bordspendyl Louis-Philippe
Bordspendyl Louis-Philippe
Bordspendyl Louis-Philippe
Bordspendyl Louis-Philippe
Bordspendyl Louis-Philippe
Bordspendyl Louis-Philippe
Bordspendyl Louis-Philippe

Klubbat för:

8 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

BORDSPENDYL, parisarbete i Louis-Philippe, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, sockel med dekor av växtornamentik, urhus i form av klippa vid strandkant, försilvrad urtavla med romerska siffror, krönt av den portugisiske författaren Luís de Camões med sitt epos Os Lusíadas i handen, hel- och halvslag, nyckel och pendel medföljer, höjd 57 cm

PROVENIENS: Stopalo

Ställvis slitage

657177

2019-09-15