Ryttarstaty Eugène de Beuharnais
Klubbat för:
9 000 SEK
Utropspris
6 000 SEK
RYTTARSTATYETT, Frankrike 1800-talets första hälft, föreställande Napoleons styvson Eugène de Beuharnais (1781-1824), patinerad brons, postament fanerat med marmo giallo, höjd 47,5 cm
PROVENIENS: Stopalo
LITTERATUR: Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 201, jämför identisk statyett i Biblioteket på Rosendals slott
Smärre nagg, postament och ryttare isärtagbara
657180
2019-09-15