Ryttarstaty Eugène de Beuharnais

Klubbat för:

9 000 SEK

Utropspris

6 000 SEK

RYTTARSTATYETT, Frankrike 1800-talets första hälft, föreställande Napoleons styvson Eugène de Beuharnais (1781-1824), patinerad brons, postament fanerat med marmo giallo, höjd 47,5 cm

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Håkan Groth: Nyklassicismen i Sverige, Stockholm 1991, sidan 201, jämför identisk statyett i Biblioteket på Rosendals slott

Smärre nagg, postament och ryttare isärtagbara

657180

2019-09-15