Skulptur Hermes

Skulptur Hermes
Skulptur Hermes
Skulptur Hermes
Skulptur Hermes
Skulptur Hermes
Skulptur Hermes
Skulptur Hermes
Skulptur Hermes
Skulptur Hermes
Skulptur Hermes

Såld för:

19 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

SKULPTUR, Italien omkring 1900, Grand Tour souvenir, Hermes, patinerad brons, höjd 49 cm
Originalet grävdes fram i Villa dei Papiri i Herculaneum 1758

PROVENIENS: Stopalo

Slitage, något lös från sockeln

657187

2019-09-15