Skulptur Hermes
Klubbat för:
19 000 SEK
Utropspris
4 000 SEK
SKULPTUR, Italien omkring 1900, Grand Tour souvenir, Hermes, patinerad brons, höjd 49 cm
Originalet grävdes fram i Villa dei Papiri i Herculaneum 1758
PROVENIENS: Stopalo
Slitage, något lös från sockeln
657187
2019-09-15