Carl Frederik Johan Viertel damporträtt

Klubbat för:

8 600 SEK

Utropspris

5 000 SEK

CARL FREDERIK JOHAN VIERTEL (Danmark 1772-1834): Porträtt av Nina Catharina Paulsen, née von Holten (1804-1851) iklädd empireskuren vit sidenklänning och röd schal, signerad och daterad Viertel 1819, 41x34,5 cm

PROVENIENS: Kunsthallen, Köpenhamn, våren 1992, katalognr 209
Stopalo

Dubblerad, retuscher

657263

2019-09-15