Carl Frederik Johan Viertel damporträtt
Klubbat för:
8 600 SEK
Utropspris
5 000 SEK
CARL FREDERIK JOHAN VIERTEL (Danmark 1772-1834): Porträtt av Nina Catharina Paulsen, née von Holten (1804-1851) iklädd empireskuren vit sidenklänning och röd schal, signerad och daterad Viertel 1819, 41x34,5 cm
PROVENIENS: Kunsthallen, Köpenhamn, våren 1992, katalognr 209
Stopalo
Dubblerad, retuscher
657263
2019-09-15