Vävd tapet 1600-talets andra hälft

Klubbat för:

30 000 SEK

Utropspris

10 000 SEK

VÄVD TAPET, 1600-talets andra hälft, polykromt motiv ur Ovidius Metamorfoser - Meleager och Atalanta, gobelängteknik i ull med silkesinslag, ca 265 x 167 cm

PROVENIENS: Stopalo

Skador och lagningar, ställvis uppfodrad, bårder saknas

657264

2019-09-15