Sybord empire tillskrivet Daniel Sehfbom

Klubbat för:

18 500 SEK

Utropspris

8 000 SEK

DANIEL SEHFBOM (mästare i Stockholm 1800-1837) tillskrivet, sybord, högklassiga stockholmsarbete i empire, fristående, fanerat med mahogny och svärtade detaljer, inläggningar av mässingslister, en lådan med inredning, pelarfot med volutformer, bladhölstrad bas, pärlstav, avslutande klotfötter, nyckel medföljer, höjd 75,5, 68 x 45,5 cm

PROVENIENS: Stopalo

Skador och lagningar

657265

2019-09-15