Trépied sengustaviansk

Trépied sengustaviansk
Trépied sengustaviansk
Trépied sengustaviansk
Trépied sengustaviansk
Trépied sengustaviansk
Trépied sengustaviansk
Trépied sengustaviansk
Trépied sengustaviansk
Trépied sengustaviansk
Trépied sengustaviansk

Klubbat för:

15 000 SEK

Utropspris

4 000 SEK

TREPIED, sengustavianskt stockholmsarbete, i den egyptiserande stilen, träskuren dekor, fanerad och massiv mahogny, svängda ben krönta av karyatider med huvuddok r Ernst Philip Thomans art (hovbildhuggare i Stockholm 1760-1833), avslutande bockfötter, fotplatta på klot, höjd 77,5, diameter 39 cm

PROVENIENS: Stopalo

Smärre lagningar och skador

657267

2019-09-15