Stol rokoko
Klubbat för:
33 000 SEK
Utropspris
5 000 SEK
STOL, stockholmsarbete i rokoko, Carl Magnus Sandbergs art, träskuren dekor, konturerat rygglän med mussla, löstagbar stoppad ryggbricka, frontsargen med rocaille, benen med akantusblad, volutformade fotavslut, bemålad och förgylld, sitthöjd 44 cm
PROVENIENS: Stopalo
LITTERATUR: Torsten Sylvén: Stolens Guldålder, stolar & stolmakare i Sverige 1650 - 1850, Stockholm 2003, sidan 194f, jämför stolar av C.M. Sandberg
Ställvis färgbortfall
657275
2019-09-15