Stol rokoko

Stol rokoko
Stol rokoko
Stol rokoko
Stol rokoko
Stol rokoko
Stol rokoko
Stol rokoko
Stol rokoko
Stol rokoko
Stol rokoko
Stol rokoko
Stol rokoko
Stol rokoko
Stol rokoko
Stol rokoko
Stol rokoko
Stol rokoko
Stol rokoko

Såld för:

33 000 SEK

Utropspris

5 000 SEK

STOL, stockholmsarbete i rokoko, Carl Magnus Sandbergs art, träskuren dekor, konturerat rygglän med mussla, löstagbar stoppad ryggbricka, frontsargen med rocaille, benen med akantusblad, volutformade fotavslut, bemålad och förgylld, sitthöjd 44 cm

PROVENIENS: Stopalo

LITTERATUR: Torsten Sylvén: Stolens Guldålder, stolar & stolmakare i Sverige 1650 - 1850, Stockholm 2003, sidan 194f, jämför stolar av C.M. Sandberg

Ställvis färgbortfall

657275

2019-09-15